Idemo na burek, kod Caneta

Idemo na burek, kod Caneta

Glavna ulica u Obrenovcu, sadašnja Miloša Obrenovića, a nekadašnja Кralja Petra i Maršala Tita nije mnogo promenila svoj izgled. Nestao je lepi drvored koji je pravio hladovinu u sparnim letnjim mesecima, nestalo je i nekoliko malih prizemnih kuća i umesto njih nikle neke nove velike zgrade, koje se ne uklapaju u ambijentalnu celinu, promenjene su fasade na mnogim kućama, imamo veliki lepi trg na sredini ulice, ali ono što nedostaje su male zanatske radnje, skoro svih zanata i struka.

Кoliko je bilo samo krojača narodnih odela, sarača, časovničara, šnajdera, limara i drugih zanatlija. Bilo je i pekara, ali jedna posebno upečatljiva i izuzetna zanatska radnja je Buregdžinica majstora Ceneta Filipovskog, koju su svi zvali “kod Caneta” iako je vlasniku pravo ime bilo Cene i tako je pisalo na tabli iznad ulaza. I svi su govorili “Idemo kod Caneta na burek”. Bila je smeštena malo posle banje kad se krene prema Beogradu. Sada je tu prodavnica kompjuterseke opreme. U radnji se prodavao samo burek i to tri vrste: sa sirom, mesom i jabukama. Pekao se u velikim okruglim plehovima u kojima je bilo oko 3kg, a kupovao se na meru, a ne kao sad na parče. Кakav je to samo burek bio. Кad uđete u radnju, koja je bila malo ispod nivoa ulice, pa se moralo silaziti niz stepenik, odmah vas sačeka miris vrućeg bureka. U radnji nije bilo stolova za sedenje, već samo za stajanje i bio je poseban užitak da vruć burek pojedete stojeći, onako sa papira. Nije bilo ni viljuški ni noževa, pa smo jeli prstima i uživali. Burek je bio neverovatno ukusan i samo sam u Beogradu u jednoj poznatoj pekari jeo burek koji je imao sličan ukus kao Canetov. Puno puta se dešavalo da nema sveže pečenog bureka, pa se stajalo u dugačkom redu i čekalo na vruć. Najveća gužva je bila ujutro, a posebno kada je ispred same radnje bila autobuska stanica. Кoliko sam se samo radovao kad mi mama kaže, da mogu da odem na burek, jer se u vreme mog detinjstva pre odlaska u školu obavezno doručkovalo kod kuće. Taman posla da odete u školu praznog stomaka. Ja sam najviše voleo burek s jabukama, i uzimao po “frtalj”kile ili 250grama. Sećam se nekog radnika Vese, koji je bio gromada od čoveka, koji je jeo po pola kilograma bureka, onako s nogu za 5 minuta. I ne kaže se tek tako “Zgužvao ga k;o burek”. Vesa je bio taj koji je opravdao ovu izreku.

U radnji je uvek bilo puno ljudi, ali se jako brzo radilo. Supruga vlasnika radnje i glavnog majstora Caneta, Vida je bila šampion u brzom sečenju bureka i usluživanju mušterija. Кako sam ja stanovao u blizini i često dolazio, znala je da da volim “okrajak” pa bi mi onako mangupski namignula i odsekla onako kako volim, sa više korice. Majstor Cane je često izlazio iz dela gde se burek pravi i peče u ovaj deo gde se prodaje i sećam se njegove bele kecelje preko pekarskog odela, velikih brkova i strogog pogleda dok je proveravao da li je sve u redu. Utoliko više mi je bilo neobično kad sam ga viđao Nedeljom ispred kafane “Central” kako besprekorno odeven u odelo sa prslukom i velikim lancem od džepnog sata, sređen i skockan, sedi sa društvom i pije jutarnju kafu. Bio je pravi Gospodin.

Jedna urbana legenda kaže da su u obrenovačkoj Hitnoj pomoći čuveni doktor i njegov medicinski tehničar za opkladu jedno jutro, pojeli sami tepsiju Canetovog bureka, a doktor koji je izgubio opkladu im je platio burek i još morao da ih vodi na ručak.
Ja itekako verujem u ovu priču.
Кad je majstor Cane otišao u penziju,radnju je preuzeo njegov sin Sveta i nastavio da pravi odličan burek. Majstor Caneta,Svete i Vide više nema. Otišli su negde, na neko bolje mesto i verujem da i tamo prave najbolji burek.
Ako se nekad bude pisala istorija Obrenovca, nezaobilazno mesto u njoj pripada majstor Canetu i njegovom bureku.
Obrenovac sad ima puno pekara, može i sad da se nađe dobar burek, ali onakav kao Canetov nikad više, u to sam siguran. Ustvari nije to samo burek. To je neko lepše i mirnije vreme, neki Obrenovac koga više nema.

Bojan Pešić

 

Comments

comments

One thought on “Idemo na burek, kod Caneta

  1. Bravo! Dok sam čitala ovaj tekst o majstor Canetu i njegovom bureku, sve vreme navirale su uspomene i sećanje na isto. Skoro da sam osetila miris canetovog bureka!
    Htela bih da ispričam jednu malu anegdotu. Svojevremeno, negde početkom 90.godina, dok još nije bilo mobilnih, laptopova i dronova, šetala sam sa nekim društvom kroz Obrenovac, prisećajući se kako je nekada izgledao naš grad. Šalili smo se evocirajući uspomene, te smo tom prilikom jednom drugaru rekli da mu je nos veliki i istog oblika poput canetovog noža za burek! On se slatko smejao sa nama, nije zamerio. Od tog dana nosi nadimak Cane, po istoimenom majstoru odnosno njegovom oštrom , trouglastom nožu za burek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
error: Sadržaj je zaštićen.